Čo je nové?
Národná rada SR schválila dňa 29. júna 2022 zákon (ďalej len ako „novela“), ktorým sa mení a dopĺňa, o. i. aj zákon o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Cieľom novely bolo „sprísniť opatrenia proti drobeniu vlastníctva pozemkov a spoluvlastníckych podielov k pozemkom a zamedziť zvyšovaniu rozdrobenosti pozemkového vlastníctva v Slovenskej republike.“[1] Mení sa preto zákonom stanovená minimálna výmera novovzniknutého poľnohospodárskeho pozemku vzniknutého rozdelením už jestvujúceho pozemku. Ten od účinnosti novely bude musieť mať veľkosť minimálne 3 000 m2 a nie 2 000 m2, ako tomu bolo doteraz. Minimálna výmera lesnej pôdy – 5 000 m2 zostala nezmenená.
Zvyšujú sa aj odvody
V nadväznosti na zmenu minimálnej výmery poľnohospodárskeho pozemku sa mení i výška povinného odvodu, ktorý je už aj v súčasnosti povinný uhradiť nadobúdateľ novovzniknutého poľnohospodárskeho pozemku – a to ak je jeho výmera menšia ako 20 000 m2 a ak vznikol rozdelením už jestvujúcich pozemkov. Po novom, ak rozdelením vznikne pozemok vo výmere od 3 001 m2 do 5 000 m2, nadobúdateľ bude povinný uhradiť odvod vo výške 60 % hodnoty poľnohospodárskej pôdy v porovnaní s pôvodnými 20 % hodnoty pôdy. A ak rozdelením vznikne pozemok vo výmere od 5 001 m2 do 20 000 m2, jeho nadobúdateľ uhradí odvod vo výške 30 % hodnoty poľnohospodárskej pôdy (predtým 10%). Pravidlá na stanovenie hodnoty pozemku sú určené vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva SR č. 38/2005 Z. z. o určení hodnoty pozemkov a porastov na nich na účely pozemkových úprav.
Výnimky
Uvedené obmedzenia sa neuplatnia v prípade, ak sa pozemok rozdeľuje na účely výstavby alebo podľa projektu pozemkových úprav, ak ide o bezplatný prevod, či ak sa pozemok rozdeľuje iba na účely pričlenenia k susednému pozemku bez vytvorenia nového samostatného pozemku. Neuplatnia sa ani v prípade, ak má na pozemku vzniknúť záhrada a ten sa nachádza v území určenom obcou na záhradkárske a rekreačné účely, a ani v prípade navrátenia pozemkov odňatých od r. 1948 do r. 1990.
Ďalšie zmeny
Ďalším zákonom, do ktorého novela vnáša zaujímavé zmeny, je zákon o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách. Novela reaguje na požiadavky klimatickej zmeny a potrebu slovenského poľnohospodárstva sa na ne pripraviť, keď rozširuje dôvody vykonania pozemkových úprav aj o dôvod potreby zadržiavania vody v krajine, budovania prvkov zelenej infraštruktúry, či revitalizácie vodných tokov. Novými dôvodmi pozemkových úprav sú po novele aj potreba usporiadania vlastníckych a užívacích pomerov k pozemkom pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky a pod vodnými stavbami. Po novom dôvody pozemkových úprav nebude možné kombinovať.
Novela ďalej rieši i samotné zákonné ukotvenie konania o pozemkových úpravách. Po novom budú pozemkové úpravy vyňaté zo zákona č. 66/2009 Z. z. a začlenené do zákona o pozemkových úpravách. Spolu s touto zmenou dôjde aj k nastaveniu jednoznačných procesných a technických podmienok konania o pozemkových úpravách týkajúcich sa preukazovania dôvodu ich vykonania, určenia a zadefinovania žiadateľa, určenia podmienok a spôsobu začatia konania či určenia spôsobu vyrovnania či posudzovania podmienok primeranosti vyrovnania.[2]
Proces pozemkových úprav odbornejšie?
Zákonodarca predpokladá, že po účinnosti novely bude proces pozemkových úprav o niečo odbornejší. Podľa novely zamestnanci plniaci úlohy štátnej správy v oblasti pozemkových úprav budú musieť spĺňať osobitný kvalifikačný predpoklad. Pod tým sa rozumie vysokoškolské vzdelanie aspoň II. stupňa v študijnom odbore zameranom na pozemkové úpravy, geodéziu a kartografiu, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, právo a iné, alebo v inom – nestanovenom študijnom odbore, no s najmenej 5 ročnou praxou v oblasti pozemkových úprav. Osobitný kvalifikačný predpoklad však zamestnanci naplnia aj vykonaním skúšky pred skúšobnou komisiou zriadenou Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Novela ďalej odstraňuje aj možné prieťahy a komplikácie, kedy stanovuje, že v prípade, ak počas pozemkových úprav vlastník pozemku zomrie, okresný úrad mu za opatrovníka ustanoví jeho dediča – manžela alebo dieťa, a to ešte pred právoplatným ukončením dedičského konania a zápisom dediča ako nového vlastníka pozemku do katastra nehnuteľností. Ak takejto osoby niet, opatrovníkom zosnulého vlastníka sa stane Slovenský pozemkový fond.
Nové pravidlá o minimálnej výmere poľnohospodárskych pozemkov budú platiť od 1. 9. 2022.
13. 07. 2022 spracoval:

JUDr. Mojmír Plavec, PhD., RSc.
Použité zdroje:
[1] Časť A Dôvodovej správy k novele, str. 2, dostupné online: https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=509683
[2] Časť A Dôvodovej správy k novele, str. 1 a str. 13, dostupné online: https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=509683
NS SR / schválené znenie novely – https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=514464